ARMUTLU İLÇE BİLGİSİ
Armutlu, Yalova ilinin bir ilçesidir. 1995’e kadar Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlı bucak merkezi beldeyken ilçe yapılarak Yalova’ya bağlanmıştır.
Armutlu’nun adının nereden geldiğine dair üç rivayet vardır
• Bizans Kralı’nın kızı Armodies’in vücudunun her yerinde yaralar çıktığı bildirilmiştir. Kral kızının bu durumundan utandığı için askerleriyle birlikte kızını şimdiki kaplıcaların bulunduğu mevkide bırakmıştır. Kız buradaki termal sularla her gün yıkanmış ve bütün yaraları iyileşmiş. Kral kızının iyileştiğini görünce onu tekrar yanına almış ve Armodies adı Armutlu olarak günümüze kadargelmiştir.
• Armutlu adının “Armodo” veya “Armodies” sözcüklerinden geldiği sanılmaktadır. Bu sözcükler “Donanma” veya “Donanmaya gözcülük eden kimse” anlamına gelmektedir.
• Evliya ÇELEBİ ise Armutlu isminin nereden geldiğini ünlü Seyatname’sinde de şöyle anlatır; “Nahiyedir. Naib oturur. Bursa Beyi tarafından tayin edilir. Kasaba düz sahraya bağlı, bahçeli ve etrafı armut bahçeleri ile süslü olup bakımlıdır. Onun için Armutlu derler.”
Armutlunun tarihi çok eskilere dayanır. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde, 1050 senesinin Sefer ayının altıncı günü Mudanya Kasabası’na vardıklarından ve oradan bir gemi ile BOZBURUN İSKELESİNE’ne geldiklerinden söz eder.
Armutlu’ya ilk yerleşenlerin kimler olduğu ve ne zaman yerleştikleri bilinmemektedir. Yalnız 1320 yıllarında Bizanslılar’dan alınarak osmanlılar’a katıldığı kayıtlarda vardır. Bu da 1300 yıllarından önce Armutlunun bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir
Coğrafi konumu
MARMARAnin batısında uzanan ve ilçenin kendi adını verdiği ARMUTLU YARIMADASI’nda, Doğusunda gemlik, Kuzeyinde gemlik Batısı ile Güneybatısında Marmara denızı arasında yer alır.İlçe Yalova’ya 55km., Gemlik’ e 38 km., Bursa’ ya 70 km. uzaklıktadırİstanbula ise deniz yolu ile 37 deniz mili mesafededir.
Ekonomisi
Armutlu’nun ekonomisi büyük ölçüde zeytin tarımına, balıkçığa ve turzm işletmeciliğine bağlıdır. Özellikler son yıllarda yapılan tesislerle kaplıca ve termal tesisler turizmde önemli gelir kaynağıdır.
İlçe ekonomik olarak daha çok gemlik ve bursay a bağlı olduğu için ulaşım Gemlik istikametine doğru düzenli ve yoğundur. Belediye’ye ait ulaşım hizmetleri özelleştirildiğinden Yalova’ya özel şahıs vasıtalarıyla günün belli saatlerinde gidilebilmektedir. Ayrıca İstanbul – İhlas Tatil Köyü – Armutlu – Küçükkumla – Büyükkumla – Gemlik arasında İDO tarafından düzenli olarak deniz otobüsü seferleri yapılmaktadır.sefer saatleri ile ilgili bilgiye www.ido.com.tr sayfasındaki deniz otobüsü ve hızlı feribot tarifeleri kısmından ulaşabilirsiniz. İlçeyi Yalova’ya bağlayan yol oldukça kötü durumdadır.Fakat bunun yanında karayolları genel müdürlüğü bu güzergahtada çalışmalarına devam etmektedir. Gemlik bağlantısı ise Yalova yoluna göre oldukça iyi durumda sayılabilir.

armutlu armutlu satılık , armutlu armutlu kiralık  , armutlu tatil köyü satılık, armutlu tatil köyü kiralık , armutlu armutlu tatil köyü satılık , armutlu armutlu tatil köyü kiralık , anka termal armutlu , anka termal , armutlu armutlu tatil köyü , armutlu tatil köyü